Eğer Yaşarsam / Gayle Forman

If I Stay


Eğer yaşarsam bir süre önce görüp 'aman acıklıdır bu yahu hiç kasmaya gerek yok' dediğim kitaplardan biriydi. Geçenlerde film arayışı içindeyken If I Stay / Eğer Yaşarsam filminin fragmanına denk geldim. Ve fragmanı yarısında kapattım. Bu benim filmi beğendiğimi ve gereksiz spoiler yemek istemediğimin göstergesidir :)


Bunun kitabı da vardı önce onu okumalıyım diyerek birkaç gün içinde kitabı bitirdim. Kitap 250 sayfa civarında yani bazılarınız bir günde bile bitirebilir. Benim gibi kitaptan ayrılmak istemeyenlerse elinde adeta süründürür. Neyse kendimce minimum düzeyde spoiler vererek konusundan bahsedeyim.
Mia anne-babası ve kardeşiyle birlikte Oregon'da yaşayan, küçüklüğünden beri çello çalan, çoğu gencin sahip olmak istediği bir sevgiliye ve hayata sahip olan  17 yaşında bir genç kızdır. Mia ve ailesi karlı bir kış günü çıktıkları seyahatte kaza geçiriler. Anne babası olay yerinde ölürler, Mia ise komaya girer. Komada kaldığı süre içinde kazadan önce yaşantısının nasıl olduğunu; ailesiyle, sevgilisiyle ve en yakın arkadaşıyla olan anılarını anlatır. Peki Mia ailesinin yanına gitmeyi mi yoksa hayatta olan sevdikleriyle zor bir yaşama başlamayı mı seçecektir?

Kitabı okurken 'Mia ben olsaydım seçimim ne olurdu? 'diye kendimi sorgulamadan edemedim.

Eğer yaşarsamMia


Kitap akıcı ve insanı kendine bağlayıcıydı ama yine de bana eksik gelen birşeyler vardı. Belki bi parça duygu eksikti bilemiyorum yahut bana öyle geldi. Kitaba kendimi tam anlamıyla veremedim belki de. Çoğu kişide olduğu gibi son bölümde gözyaşı falan dökmedim. Ortalarda bir yerlerde gözlerim yaşardı o kadar.
Mia 'nın sürekli geçmiş ve bugün arasında gidip geliyor olması gözünü korkutmasın. Yazar geçişleri net ama yumuşak bir biçimde yapmış.

Eğer yaşarsam

  Kitabın devamı Sen gittiğinde, Mia'nın erkek arkadaşı Adam'ın gözünde anlatılıyor. Çok fazla bilgim yok kitapla ilgili ama Eğer Yaşarsam ile aynı zaman dilimini kapsamadığını söyleyebilirim.

Yani şiddetle tavsiye ederim gibi şeyler söyleyemeyeceğim. Duygusal ve durağan kitap sevenler bir şans verebilirler. Yanı sıra filminden beklentim daha fazla dediğim gibi kitaba başlama sebebim de film.


Sevgiler...3 yorum:

 1. Merhabalar,
  Blogunuzu çok beğendim ve sizi takibe aldım.
  Bende bloguma beklerim.
  Sevgiler,
  http://kiyoptatoki.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 2. işte aslında sana ben olsaydım dedirten kitaplar her zaman güzeldir ama seni içine alamaması ve çoook beğenmemiş olman beni düşündürdü .)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Senin de okumanı ve fikrini duymayı isterim. Kısa bi kitap zaten senin için çerezlik bence :) e-book olarak okudum belki de onun etkisi emin değilim :)

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Tasarım:Sawako Kuronuma