D-Day (2015)

Yine beklettiğim ama iyi ki şimdi izlemişim dediğim bir dizi. 
D-Day yayınlandığı zamanlarda epeyce sükse yapmış bir dizi yani en azından Türkiye'de K-Drama sevenler arasında çok popüler olduğunu izleyicilerin ertesi bölümü sabırsızlıkla beklediği bir yapımdı. Daha 2. bölümünden vay be adamlar bir dizi için neler yapmış dedim. Tabii ki ülkemizle kıyasladım dünya geneline göre düşünmedim. Biz maksimum bir iki filmde yapmışızdır bu tarz şeyler ama onlar TV dizisi için (evet bilgisayar efekti ama o bile bizde yapılmadı) ne prodüksiyon yapmışlar. 

Yayınlandığı zamanlarda IG hesaplarından paylaştıkları resimlerle ilgimi çekmişti ama o sıra bitsin diye beklerken aklımdan çıkmış dizi. Bu boy muhabbetini dizi içinde kullanmaları çok tatlıydı. Fizyolojik özelliklerin çok fazla izleyiciye yansıtılmadığı dramalardan sonra Dday deki bu farklılık hem gülümsetti hem de daha içten gösterdi diziyi. 
Jung So Min 'i Playfull Kiss 'ten beri izlemedim. Orada çok şımarık bir rolü canlandırdığından açıkçası hanım kızımıza karşı bayağı sevimsiz duygular beslemiştim. D-Day 'de ise Playfull Kiss 'deki Oh Ha Ni nin tam zıttı bir kız gördüm. Çalışkan, mızmızlanmayan, güçlü... İyi ki burada oynamış dedim yani. Resmen gözümdeki imajı düzeldi. Bir de sürekli boynunda taşıdığı spor lastiği çok hoşuma gitti. Kalk Selin sen de biraz esnet kendini dedim izledikçe.
Doktor olmak bir insana bu denli yakışır 💕  Kim Young Kwang 'dan bahsediyorum elbette. Daha önce Plus Nine Boys'ta izlemiştim, sevmiştim de... Ama burada cidden bambaşka bir adam gördüm. Oyunculuk anlamında da öyle. Daha ilk bölümden doktor olduğuna inandırıyor insanı. Bir de sevimlilikleri yok muydu 😍 Kim Woo Bin 'i çok severim bilirsiniz. Kim Young Kwang 'da da Kim Woo Bin havası yok mu biraz? Uzun boylu oluşundan mı yoksa keskin yüz hatlarından mı bilmem ama Kim Woo Bin 'den sonra en sevdiğim 20 li yaş oyuncusu oldu. 


Hikaye bir depremin ardından geliştiği için Golden Time olarak tanımlanan zamanı kapsıyor çoğunlukla. Bu da olayın ardından gelen 72 saat demek. Kim Young Kwang ve Jung So Min 'in ilişkisi için aslında oldukça kısa görünen bu zaman içinde o kadar tatlı işlenmiş ki; ne löp diye aşk yaşamaya başladılar ne de zorlama oldu. Bu açıdan da sevdim diziyi.


Çok fazla karakter var. Diziyle ilgili de çok fazla şey söylediğim için diğer karakterlere kısaca değineceğim.  Şef Kang 'ın olayını ben anlayamadım. Anlayan anlatabilir mi? Ciddiyim... Acil doktorunun (-ki ilerleyen bölümlerde de ameliyat yapabildiğini gördük) ameliyatlara hep başkalarını yönlendirmesi ve hiçbir ameliyatı üstlenmeyişinin sebebi nedir? Valla dizi boyunca aklımı kurcaladı durdu. 


Yılın en pislik karakteri olarak seçebileceğimiz bir karakterle karşılaştık Dday de. Tabii ki de Park Gun yani hastane yöneticisi bey 😤  Dini imanı para olmuş bu adamın. Her ne kadar sonunda bizi rahatlatmaya çalıştılarsa da yok ben rahatlamadım. :)  Bir de karısının acayip derecede gizli tutuluşu hoşuma gitmedi. Yani çok beğenilen bir kadın oyuncunun karısı olarak karşımıza çıkması hem sürpriz hem de izleyiciye hoşluk olurdu. Yanlış mı düşünüyorum?!

Diziyi izlerken 17 Ağustos depremi ve yaşanılanlar bir an olsun aklımdan çıkmadı. Sanırım izleyen çoğu kişi aynı şeyi düşünmüş ve hissetmiştir. Ayrıca izlerken yine aklımı kurcalayan şey ülkenin büyük bir deprem karşısında gerçekten bu kadar aciz mi kalacak olduğuydu. Bir bizim büyük depremleri bir de Dday de gördüğüm depremi karşılaştırdığımda bizim bu tarz olaylarda hem insanlarımızın birbirine daha çok kenetlendiği hem de gerek devlet gerekse sivil toplum örgütlerinin daha bilinçli ve gelişmiş oluşu dikkatimi çekti. Umarım dizi için yazılmış bir kurgudur ve toplum bu konularda yeterli bilince sahiptir.


Tıp odaklı dizilerin sıkıcılığı Dday de yoktu. Doğal afet ve sonrasında yaşanan acil yardım ve ameliyatlar bu sıkıcılığı alıp götürüyor. Diziyi 16 bölüm sanıp sonrasında 20 bölüm olduğunu görmem çok mutlu etti bu yüzden beni.  Hâlâ izlemediyseniz mutlaka izleyin derim. İzleyenini pişman etmeyecek bir drama olmuş.

Sevgiler...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Tasarım:Sawako Kuronuma